obrázek

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Možnosti signalizace

 

Bydlím v domě s pečovatelskou službou. Mohu mít vaši světelnou signalizaci?
Ano, světelná signalizace třetí generace od firmy KOMPONE, s.r.o. je vhodná pro všechny obytné objekty.

 

Vlastníme rozsáhlou usedlost na venkově s mnoha místnostmi. Bude mně vaše signalizace ve všech místnostech fungovat?
Ano bude. Rádiová komunikace mezi jednotlivými díly umožňuje i prostorově rozsáhlé instalace v mnoha místnostech.

 

Mohu mít zábleskovou signalizaci i v koupelně?
Ano můžete. Dokonce to doporučujeme. Obzvláště pro uživatele sluchadel.

 

Když si koupím přenosný vibrační díl AVISO BEE VIB, jak daleko se s ním mohu vzdálit od domu?
Dosah ve volném terénu je více než 100m. Lze říci, že u běžných rodinných domů se zahradou nebo dvorem se budete moci pohybovat kdekoliv na zahradě nebo na dvoře.

 




Rozpoznání a signalizace zvuků a událostí, způsob signalizace

 

Jak rozeznám, když někdo zvoní za dveřmi bytu od zvonění telefonu, když zábleskové díly jen zábleskují?
Zábleskové díly mají tři barevné indikační LED diody, které svítí i mezi záblesky. Podle barevné kombinace poznáte, které zvonění nastalo.

 

Poznám v celém bytě, že někdo zvoní?
V podstatě ano. Ale je nutné zdůraznit, že zvonění domovního zvonku i všech ostatních zvuků a událostí uvidíte jen tam, kde máte nainstalované zábleskové, nebo vibrační díly.

 

Jak poznám na zahradě, že mi v bytě zvoní telefon?
Když si koupíte vibrační díl AVISO BEE VIB, bude vám vibracemi signalizovat všechny zvuky a události, jejichž signalizaci máte naistalovánu. Vibrační díl má stejně, jako zábleskové díly, barevné signalizační LED diody. Ve vámi popisovaném případě bude svítit červená LED dioda. Tím poznáte, že vibrace vibračního dílu AVISO BEE VIB znamenají, že v bytě zvoní telefon.

 

Když si koupím budík RB 024 a AVISO BEE POLŠTÁŘEK, jak při buzení rozeznám zvonění budíku třeba od zvonění domovního zvonku? Když bude zvonit můj budík, nevzbudí signalizace manželku?
Je třeba zdůraznit skutečnost, že díl AVISO BEE POLŠTÁŘEK je samostatný díl, do kterého se připojuje jak zábleskový díl AVISO BEE FLASH-C (-T), tak i rádiem řízený budík RB 024. Díl AVISO BEE POLŠTÁŘEK zajistí, že když vám bude zvonit budík, bude vám vibrovat jen polštářek. Budík nemá na zábleskové díly typu FLASH vliv. Pokud však například bude někdo zvonit u dveří bytu, zábleskové díly typu FLASH budou zábleskovat a tím vám bude váš vibrační polštářek také vibrovat. Ale trochu jinak, než při zvonění budíku. Takže podle způsobu vibrací vibračního polštářku poznáte, že buď zvoní budík a když nechcete ještě vstávat, nemusíte ani otevírat oči, nebo že to budík není, že se jedná o jiný zvuk, či událost. Zábleskové díly budou v tomto druhém případě zábleskovat a na jejich barevných LED diodách poznáte, o jaký zvuk nebo událost se jedná.

 

V popisu píšete, že barvy LED diod na zábleskových dílech FLASH mají prioritní funkce, co to znamená?
Zábleskové díly typu FLASH vás na zvuky a události, které signalizujete, upozorní jen záblesky. Proto jsou nutné další informace, které vám řeknou o jaký zvuk nebo událost se jedná. K tomu slouží právě zmíněné barevné LED diody. Obecně by při signalizaci mohly svítit v libovolných barevných kombinacích, ale pak by zákazníkovi trvalo delší dobu, než si je zapamatuje. Takto je to jednodušší. Zelená znamená vždy něco s pohybem osob, to znamená domovní a bytové zvonky, pohybová čidla a podobně. Červená zase souvisí s telefony. Důvodem prioritního (přednostního) přidělení barev je snadnost jejich rozeznání při signalizaci.

 

Mohu mít i jiné přiřazení barev k signalizovaným zvukům?
Ano můžete. Řídicí jednotka AVISO BEE UNI230V, která barvy pro zábleskové díly řídí, to umožňuje. Je třeba to však uvést při objednávce.

 

V animaci zábleskové díly AVISO BEE FLASH blikají jinak rychle při signalizaci telefonu a jinak rychle při domovní a bytovém zvonku. Je tomu tak?
Ano je. Při signalizaci zvuků od telefonů (pevná linka a mobil) už podle rychlosti záblesků poznáte, že se nejedná o domovní nebo bytový zvonek a podobně, ale že se jedná o komunikační prostředek.

 

Budou zábleskové díly AVISO BEE FLASH ve skutečnosti zábleskovat stejně, jak to máte vyobrazeno v záložce jak a kde signalizovat?
Budou zábleskovat podobně. Ve skutečnosti budou zábleskovat velmi intenzívním světlem, které uvidíte i ve slunci prozářené místnosti. Tak silné záblesky nelze na obrazovce počítače nasimulovat. Ale časování, to znamená mezery mezi záblesky a jejich opakování včetně barev LED diod, je naprosto stejné jako ve skutečnosti.

 

I ve skutečnosti zábleskové díly AVISO BEE FLSH při zvonění domovního zvonku zablesknou třikrát, stejně jako v záložce jak a kde signalizovat?
Ne. V záložce se jedná jen o příklad funkce. Je možný i větší počet záblesků. Při zvonění telefonu zábleskové díly zábleskují tak dlouho, dokud telefon zvoní.

 




Dotazy k jednotlivým komponentům signalizace

 

Jedna moje známá má u signalizace čidlo klepání a musí ho na noc odpojovat, protože jí signalizace občas bliká, když je chodbě hluk. Nebudu mít s vaším čidlem klepání KLE 01 stejný problém? To její bylo dražší, než je vaše.
Ne nebudete. Čidlo klepání KLE 01 je jeden z produktů našeho vývoje a výroby. Příčina toho, proč má vaše známá problémy s čidlem klepání je ta, že většina firem dodává pod názvem "čidlo klepání" pouze zvukové čidlo. Důvodem tohoto počínání je skutečnost, že je jednoduché, pro firmu levné a dobře reaguje na zvuky. Zvukové čidlo však snímá nejen klepání, ale i všechny zvuky a hluky a dokonce i otřesy. Čidlo klepání KLE 01 tyto "nectnosti" nemá a signalizuje jen klepání. Je to skutečné čidlo klepání, ne pouhé zvukové čidlo. Nemusíte mít tedy obavy z problému falešné signalizace.

 

Budu chtít signalizovat klepání na dveře. Mohu použít čidlo klepání KLE 01 za 195,- Kč, když mám na dveřích ze strany bytu polstrování?
Ano můžete, ale na vypolstrované dveře se používá modifikace čidla klepání KLE 01 pro vypolstrované dveře. Vždy, když zákazník objedná čidlo klepání, se ho před odesláním zboží dotazujeme, zda má na dveřích polstrování a jaké.

 

Na obrázku stojánku SMT E3 pro signalizaci mobilního telefonu nevidím žádná světla pro signalizaci. Čím stojánek signalizuje?
Stylový stojánek SMT E3 je další produkt našeho vývoje a výroby. Tento stojánek sám nesignalizuje, protože by to nic neřešilo. Bylo by pak nutné signalizaci stojánku neustále sledovat. A to není účelné. Je to externí zařízení a připojuje se do řídicí jednotky AVISO BEE UNI230V. Díky tomu zvonění mobilního telefonu a příchod SMS signalizují všechny příjímače AVISO BEE FLASH nebo vibrační díly. Velkou výhodou je, že stojánek můžete mít v kterékoliv místnosti v bytě, a přesto ve všech místech, kde máte přijímače, vidíte, že mobilní telefon zvoní nebo přišla SMS. V případě, že používáte přenosný vibrační díl AVISO BEE VIB, tak i ten vám bude vibrovat. Nemusíte mít tedy mobilní telefon stále u sebe a kdekoliv v bytě, nebo na zahradě vidíte, že zvoní nebo že přišla SMS.

 

U signalizace SMT E3 píšete, že se mobil před postavením do stojánku přepne na vibrace. Nebudou stojánek rušit otřesy stolu, na kterém bude stát?
Ne, nebudou. SMT E3 je navržen tak, aby signalizoval pouze vibrace mobilního telefonu, a ne otřesy stolu nebo otřesy při vkládání mobilního telefonu do stojánku. Je velice odolný proti vnějším vibracím.

 

Mám starou signalizaci AVISO a pro signalizaci dvou zvonků a telefonu mám nainstalované AVISO TEL a AVISO SON. S touto novou signalizací bych potřeboval jen jeden kus AVISO BEE UNI230V?
Ano, výrazně tím ušetříte. AVISO BEE UNI230V je další z produktů našeho vývoje a výroby.

 

Lze na přijímačích typu FLASH se zvukovou signalizací tón podle potřeby vypínat?
Ne nelze. Pokud nechcete signalizovat i tónem, je nutné si objednat zábleskové přijímače bez zvukové signalizace. V případě, že už máte zábleskové díly se zvukem zakoupeny, můžete je poslat do firmy KOMPONE, kde vám zvuk odpojíme. V budoucnu je možné zvuk opět zapojit.

 

Potřebuji signalizovat bytový zvonek. U výrobku MIK 20 píšete, že "se použije pouze v případě, že kontakty zvonku nejsou přístupné nebo přímé zapojení kabelu na ně není možné". Proč pouze a ne vždy, když ho stačí na zvonek jen přilepit? Když je instalace s použitím MIK 20 tak jednoduchá?
Důvody jsou čistě technické. Při použití MIK 20 probíhá snímání následovně: elektrický proud od tlačítka zvonku jde do zvonku, který ho přemění na zvuk zvonění. Tento zvuk zvonění se přivede na MIK 20 a ten ho přemění zpět na elektrický proud. Teprve tento převedený proud se přivede do AVISO BEE UNI230V. Každý převod typu "tam a zpět" vnáší do procesu dodatečné chyby. Nikdy pak už nemůžete vyloučit vliv těchto chyb na signalizaci. Pokud přesto toto řešení použijete, musí být vždy technicky zdůvodněné. To znamená, že nelze řešit jinak než tímto způsobem. A důvod použít MIK 20 nastává opravdu pouze v případech, o kterých v popisu píšeme. Upřednostněte vždy přímé napojení na kontakty zvonku.

 

U SIP 20 píšete, že se řídicí jednotka propojí se zvukovou kartou počítače. Počítač využívá i můj bratr a ten si přes zvukovou kartu přehrává písničky. Nebude to řídicí jednotce vadit?
Ne nebude. Pro signalizaci tónu z počítače je potřeba speciální tón, který je součástí SIP 20. Tón je dodáván jako soubor na CD pod názvem "kompone.wav". Tento zvuk si nahrajete do systému, do složky, kde jsou zvuky. Potom, když máte otevřený program SKYPE, tak v něm nastavíte, aby vždy, když někdo volá, program SKYPE tento zvuk přehrál. Řídicí jednotka pak nereaguje ani na hudbu, ani na mluvené slovo.

 

Jak dlouho vydrží nabitý AVISO BEE VIB?
To závisí na počtu a délce vibrací, které jsou vyvolány signalizovanými zvuky a událostmi. Ale dlouhodobé zkušenosti ukazují, že minimálně 24 hodin.

 

U řídicí jednotky píšete, že musí být v instalaci vždy. Domnívám se, že pokud si pořídím jen AVISO BEE BABY nebo AVISO BEE SMOKE, a nebudu chtít signalizovat nic jiného, pak AVISO BEE UNI230V potřebovat nebudu. Je to tak?
Ne nebudete. Máte pravdu. Výrok v popisu není zcela přesný, a to z toho důvodu, že v 99% případů se takový požadavek nevyskytuje a nechtěli jsme z důvodu srozumitelnosti zmiňovat tyto řídké výjimky. Při objednávce bychom na to zákazníka v každém případě upozornili.

 




Zapojení, instalace, požadavky na signalizaci zvuků a událostí

 

Potřebuji signalizovat domovní zvonek, bytový zvonek, oba zvlášť, pak telefon a klepání na dvoje dveře. Prohlížel jsem si obrázek "Možnosti připojení zařízení" a z něj mně vychází, že si budu muset koupit dvě řídicí jednotky AVISO BEE UNI. Na vstup č. 1 dám jeden zvonek, na vstup č. 2 druhý zvonek, telefon dám na vstup č. 3 a čidlo klepání na vstup č. 4 jako KLE E1. Tím jsou všechny vstupy obsazeny. Na druhou řídicí jednotku bych pak připojil to druhé čidlo klepání KLE 01. Je to tak správně?
Ne. Na obrázku, na vstupu č. 4 řídicí jednotky, jsou externí zařízení zobrazena příkladmo. To znamená, jaká vyráběná externí zařízení lze koupit a připojit. Jedinou omezující podmínkou je to, že jich lze připojit maximálně sedm současně. Ale mohou se i opakovat. To znamená, že na vstup č. 4 můžete připojit až sedm zařízení KLE E1. V takovém případě ovšem dosáhnete maximálního počtu sedmi zařízení a na tento vstup už nemůžete připojit žádné další ze zobrazených externích zařízení. Správné řešení tedy je, že nebudete kupovat druhé AVISO BEE UNI230V s druhým čidlem klepání KLE 01, ale koupíte si jen druhé čidlo klepání typ KLE E1. Rozdíl v ceně je výrazný.

 

S kamarádem si hodně voláme přes SKYPE. Jak přesně funguje signalizace tónu z počítače? To mi stačí si koupit jen SIP 20, propojit počítač s řídicí jednotkou a už to bude fungovat? Když mi bude kamarád volat, tak mi bude signalizace zábleskovat podobně jako při zvonění telefonu?
V podstatě ano. I když musíte kromě propojení počítače s řídicí jednotkou pomocí SIP 20 udělat ještě jednu věc. Součástí SIP 20 je CD se souborem zvuku pod názvem "kompone.wav". Tento zvuk si nahrajete do systému, do složky, kde jsou zvuky. Potom, když máte otevřený program SKYPE, tak v něm nastavíte, aby vždy, když někdo volá, program SKYPE tento zvuk přehrál. Pak opravdu stačí jen propojení s PC a signalizace v bytě bude signalizovat podobně jako při zvonění telefonu. Jen na barevných LED diodách bude svítit jiná barevná kombinace.

 

Potřebuji signalizovat bytový zvonek. U výrobku MIK 20 píšete, že "se použije pouze v případě, že kontakty zvonku nejsou přístupné nebo přímé zapojení kabelu na ně není možné". Proč pouze a ne vždy, když ho stačí na zvonek jen přilepit? Když je instalace s použitím MIK 20 tak jednoduchá?
Důvody jsou čistě technické. Při použití MIK 20 probíhá snímání následovně: elektrický proud od tlačítka zvonku jde do zvonku, který ho přemění na zvuk zvonění. Tento zvuk zvonění se přivede na MIK 20 a ten ho přemění zpět na elektrický proud. Teprve tento převedený proud se přivede do AVISO BEE UNI230V. Každý převod typu "tam a zpět" vnáší do procesu dodatečné chyby. Nikdy pak už nemůžete vyloučit vliv těchto chyb na signalizaci. Pokud přesto toto řešení použijete, musí být vždy technicky zdůvodněné. To znamená, že nelze řešit jinak než tímto způsobem. A důvod použít MIK 20 nastává opravdu pouze v případech, o kterých v popisu píšeme. Upřednostněte vždy přímé napojení na kontakty zvonku.

 




Ostatní výrobky

 


KOMPENZAČNÍ TELEVIZNÍ SLUCHÁTKA PRO NEDOSLÝCHAVÉ

 

Proč si při problémech s porozuměním slova v televizi nemám kupovat levnější nebo obvyklá sluchátka pro poslech televize?
Obvyklá sluchátka, ať už bezdrátová nebo drátová, pouze zesilují zvuk. Ta jsou vhodná pouze pro dva případy. Za prvé když nemám žádnou ztrátu sluchu a potřebuji jen poslouchat televizi tak, abych nerušil ostatní osoby v místnosti, nebo pokud je v místnosti zvýšená hladina okolního hluku a já chci dobře slyšet. V každém případě musím mít sluch tzv. "v normě", to znamená, že nemám diagnostikovanou ztrátu sluchu. Pokud ovšem mám ztrátu sluchu, ať už v důsledku věku nebo v důsledku sluchové vady (sami to poznáte, když televizi i při větší hlasitosti budete stále špatně rozumět), nejsou obvyklá sluchátka, která jen zesilují zvuk, vhodná. V takovém případě jsou mnohem vhodnější právě kompenzační televizní sluchátka, a to sluchátka pro poslech televize typu KTS. Tato sluchátka jsou bezdrátová a jsou to právě kompenzační televizní sluchátka. To znamená, že kompenzují ztrátu sluchu podle potřeby každého zákazníka (jediná na našem trhu). Ostatní běžná sluchátka zvuk pouze zesilují, ale pouhým zesílením zvuku se srozumitelnost slova zvýší jen částečně. V důsledku toho pak uživatel běžných sluchátek, i když mu částečně pomohou, musí poslouchat s výrazně větší hlasitostí ve sluchátcích, než kdyby používal kompenzační sluchátka. A jak známo, s čím větší hlasitostí zvuk posloucháte, tím více si sluch dlouhodobým působením velké hlasitosti dále zhoršujete. Díky sluchátkům řady KTS nemusí uživatel "dohánět" srozumitelnost slova velkou hlasitostí, která mu ve většině případů pomůže jen částečně, ale bude rozumět lépe a při nižší hlasitosti, než by tomu bylo u ostatních sluchátek, která nejsou kompenzační. Zda jsou sluchátka kompenzační nebo ne, poznáte u prodejce ne podle názvu, který si prodejce může do reklamy dát volně, ale hlavně podle toho, zda jsou sluchátka připravena podle stavu vašeho sluchu. Že sluchátka nejsou kompenzační, poznáte tedy podle toho, že má prodejce na skladě kusy stejné jeden jako druhý. Ale pozor, růzností se nemyslí, že má různé typy od různých výrobců. Poznáte to podle toho, že když si určitý typ objednáte, tak Vám automaticky dojde, a když byste si objednali jiný typ buď od stejného nebo jiného výrobce, budou mít velmi obdobné vlastnosti. Z hlediska poslechu mezi nimi bude jen poměrně malý rozdíl. Pak je jasné, že se jedná o typ sluchátek, který se vyrábí ve velkých sériích a je určen pro širokou klientelu. Tato sluchátka nemohou vyhovovat všem lidem, přesněji řečeno všem stavům sluchu, a proto nemohou být kompenzační.

 

Proč se v popisu sluchátek mluví o jedničkové a trojkové řadě?
Tím, že jsou sluchátka typu KTS kompenzačními televizními sluchátky, musí vyhovovat stavu právě vašeho sluchu. A podle stavu sluchu si pak zákazník vybere konkrétní typ. Protože stav sluchu všech lidí sahá od naprosté dokonalosti až po absolutní hluchotu, je jasné, že není možné mít jedna sluchátka pro všechny případy. Tím větším počtem sluchátek se ovšem nemyslí, že má prodejce v nabídce různé typy sluchátek od různých výrobců. To problém neřeší, protože tato sluchátka mají velmi podobné vlastnosti. To u sluchátek řady KTS neplatí a vlastnosti nabízených sluchátek typu KTS se liší. Jedničková řada (KTS10 a KTS12) je určena pro zákazníky, kteří v běžném životě kvůli svému stavu sluchu nepotřebují žádné další podpůrné technické prostředky, jako například sluchadlo, případně světelnou signalizaci zvonku, telefonu a podobně. Ovšem tito zákazníci už nemají stav sluchu v takovém stavu, aby mohli bez problémů poslouchat televizi. Mají totiž menší, či větší problém se srozumitelností slova v televizním pořadu. Tito zákazníci televizi samozřejmě poslouchat mohou, nemalé části mluveného slova rozumí, ale případů, kdy rozumí špatně, není rozhodně málo a je to pro ně velmi obtěžující. Jakmile takový zákazník začne uvažovat o sluchátkách k televizi, protože ho špatná srozumitelnost začíná při sledování pořadu citelně rušit, je jeho sluch ve stavu, kdy je vhodné si pořídit kompenzační sluchátka jedničkové řady, což jsou KTS10 a KTS12.

Naproti tomu sluchátka trojkové řady KTS3 jsou určena především zákazníkům, kteří již mají diagnostikovanou takovou vadu sluchu, že potřebují i pro běžný život sluchadlo. Jejich sluchová ztráta je nad 85%. Sluchátka KTS3 mají velmi speciální vlastnosti právě pro tyto případy, čemuž odpovídá i znatelně vyšší cena oproti jedničkové řadě.

 

Jak postupovat při výběru mezi sluchátky KTS10 a KTS12?
Úplně na začátku odpovědi chceme ujistit zákazníky, kteří uvažují o koupi KTS12, ale nejsou si vzhledem k jejich sluchové vadě tímto jisti, že i v případě, že by pro ně sluchátka KTS12 byla vhodnější, tak koupí levnějších KTS10 chybu neudělají. To rozhodně ne. Musí ale počítat s tím, že srozumitelnost by s KTS12 byla ještě lepší. Obecně platí to, co je popsáno u jednotlivých typů sluchátek. Protože slyšení zvuků je hodně subjektivní záležitost, jsme schopni zákazníkovi s výběrem vhodného typu poradit. Sluchátka jedničkové řady mají unikátní vlastnost, že lze snadno přejít od KTS10 ke KTS12. Není nutné kupovat sluchátka nová. Takto je to koncepčně vymyšleno, že zákazník, když už by mu nestačila sluchátka KTS10 a potřeboval by KTS12, nemusí kupovat KTS12, a tím by mu KTS10 zůstala "v šuplíku". Bylo by to neekonomické a pro zákazníka finančně nevýhodné. Je jasné, že se každý snaží šetřit a tímto řešením zákazníkům vycházíme vstříc.

 

Už od pohledu jsou sluchátka jedničkové řady (KTS10 a KTS12) provedením odlišná od trojkové řady (KTS3). Které provedení je lepší?
V technice je bohužel (nebo bohudík) vždy něco za něco a každé řešení má své výhody a nevýhody. Tedy jedničková řada kompenzačních sluchátek (KTS10 a KTS12) jsou sluchátka náušníkového typu a trojková řada (KTS3) jsou sluchátka stetoskopická, která se zasunou přímo do zvukovoudu ucha. Každé provedení má konkrétní vlastnosti, a tedy své výhody a nevýhody. Je třeba si všimnout, že sluchátka náušníkového typu jsou oproti stetoskopickým sluchátkům výrazně mohutnější a na rozdíl od stetoskopických se do zvukovodu ucha nezasunují (ani by to nešlo), ale na uši se nasazují. A právě toto určuje jejich vlastnosti, a tím jejich výhody a nevýhody. Stetoskopická sluchátka trojkové řady dosahují vyšších akustických tlaků na ušním bubínku, a proto jsou předurčena právě pro velké sluchové ztráty. Je to i logické, když se zasunou přímo do zvukovodu ucha. Tato stetoskopická sluchátka, protože v uších v podstatě visí, musejí být lehká, a proto jsou malá. I na obrázku vidíte na konci tyčinek jen takové větší "pecky". Protože se do zvukovodu zasunou, mohou zpočátku při delším používání citelně tlačit. Tento pocit začne časem mizet a přestane rušit. Ale jedná se o jediný způsob provedení sluchátek, jak velkých akustických tlaků efektivně dosáhnout. Druhá jejich vlastnost je, že tím, že jsou malá, nemají dobrý přenos nízkých kmitočtů To obvykle na závadu není, ale při poslechu hudby je to znát. Faktem ovšem zůstává, že zákazníci se ztrátami sluchu nad 85% mají se slyšením velké problémy, o dobré srozumitelnosti nemluvě, a právě kompenzační sluchátka stetoskopická jim skutečně velmi pomohou.
Sluchátka jedničkové řady náušníkového typu (KTS10 a KTS12) jsou v tomto směru odlišná. Tím, že jsou mohutná, tak se na uši nasazují, a to shora. Sluchátka, i když jsou mohutná, jsou při tom poměrně lehká. Díky své velké velikosti mají vynikající přenos nízkých kmitočtů. Mají sametové basy, což zákazníci ocení právě při poslechu hudebních pořadů. Laicky řečeno, poslechově hrají výrazně lépe než sluchátka stetoskopická. Ostatně studioví zvukaři vždy používají sluchátka náušníkového typu. Avšak tím, že se na uši jen nasazují, ne do ucha zasunují, dosahují na ušním bubínku výrazně menšího akustického tlaku než sluchátka stetoskopická. Ale u KTS10 a KTS12 to nevadí, protože jsou určena pro zákazníky, kteří teprve začínají špatně slyšet. Nevýhodou to pro ně tedy není. Naopak ocení vyšší kvalitu zvuku oproti sluchátkům stetoskopickým.
Co se týče srozumitelnosti, není mezi oběma typy rozdíl. V tomto směru jsou obě provedení rovnocenná. Takže stručně shrnuto, u počínající ztráty sluchu použijete kompenzační sluchátka náušníkového typu a oceníte jejich brilantní zvuk i srozumitelnost. U velkých sluchových ztrát (nad 85%) už musíte použít sluchátka stetoskopická, a i když ani tato rozhodně nehrají špatně, musíte se zaměřit hlavně na vyřešení problému se srozumitelností.

 

Když si mohu vybrat, jaká sluchátka mám upřednostnit? Náušníková, nebo stetoskopická?
Vlastnosti jednotlivých provedení sluchátek byly rozebrány v předchozím dotazu. V případě, že vaše počínající ztráta sluchu umožňuje používat kompenzační sluchátka k televizi náušníkového typu, upřednostněte je. Kvality jejich přednesu nemohou z fyzikálních důvodů stetoskopická sluchátka dosáhnout i když i ta hrají poměrně hezky. Pokud je však vaše ztráta sluchu už velká, nemáte na výběr a musíte mít sluchátka stetoskopického provedení. Ale nemusíte se obávat. S KTS3 budete určitě spokojeni. Protože ta, sama o sobě, mají přednes hezký. V žádném případě nejsou špatná.

 

Když už mám sluch ve stavu, kdy bych potřeboval kompenzační sluchátka, tak mi běžná sluchátka vůbec nepomohou?
A pokud ano, proč si kupovat právě vaše kompenzační?

Odpověď zní ano i ne. Záleží totiž na tom, jaká sluchátka si koupíte. Když si koupíte sluchátka podobná, jaká si kupují lidé k HiFi aparaturám, aby ocenili jejich kvalitní zvuk, tak ta vám mnoho nepomohou. Odlišná situace je však u stetoskopických sluchátek. Tam rozdíl i u těch nekompenzačních určitě uslyšíte. Zůstává tu však pořád stejný problém. Žádné z těchto sluchátek nekompenzuje výrazně ztrátu srozumitelnosti, a proto si každý uživatel těchto sluchátek snaží srozumitelnost zlepšit zvýšenou hlasitostí poslechu. A i když tím srozumitelnost vzroste, nikdy její požadované velikosti nedosáhne. Navíc poslouchá s mnohem větší hlasitostí, než je nezbytně nutné. U kompenzačních televizních sluchátek je však situace odlišná. U nich dosáhnete výrazně vyšší srozumitelnosti slova oproti nekompenzačním sluchátkům při znatelně menší hlasitosti poslechu. Takže lépe rozumíte a při tom si šetříte zhoršující se sluch tím, že posloucháte jen s nezbytně nutnou hlasitostí zvuku. A to je nesmírně důležité, protože pokud se vám sluch začíná zhoršovat tak, že už začínáte mít problémy, není rozumné si ho velkou hlasitostí ještě zbytečně zatěžovat.

 

U kompenzačních sluchátek KTS3 jsou dvě ceny, ale u KTS10 a KTS12 je jen jedna cena, proč?
Kompenzační sluchátka KTS3 jsou určena pro zákazníky se ztrátou sluchu nad 85%. Tito zákazníci mají v drtivé většině případů sluch v takovém stavu, že sluchátka musejí mít velmi specifické technické parametry. To se zákonitě projeví na jejich ceně, a stejně jako u světelné signalizace tito zákazníci mají právo požádat si o příspěvek u úřadu práce. V případě jeho přiznání, na což má zákazník při ztrátě sluchu nad 85% zákonný nárok, bude doplácet jen 1.000,- Kč. To však neplatí pro zákazníky, kteří mají ztrátu sluchu pod 85% a kteří si budou pořizovat sluchátka KTS10 nebo KTS12. Ti si musí zaplatit plnou cenu sluchátek, takže je u nich uvedena jen jedna cena.

 

V čem se liší sluchátka KTS11, které se nabízely dříve od KTS12? Obě vypadají stejně a také mají stejnou cenu.
Skutečně, televizní kompenzační sluchátka KTS11 a KTS12 jsou vzhledově i technicky stejná sluchátka. Co je však u nich rozdílné, jsou jejich technické možnosti. KTS12 mají oproti KTS11 šest odstupňovaných druhů kompenzací, které si uživatel může podle své potřeby nastavit. Tím je umožněno, že jednotlivé kompenzace přecházejí přibližně od úrovně jaká je u KTS10 až po nejúčinnější kompenzaci, která je ovšem větší, než u dřívějších sluchátek KTS11. Dále KTS12 na rozdíl od KTS11 navíc umožňují nastavit si rozdílnou úroveň síly zvuků u obou uší. To ocení uživatelé, kteří neslyší na obě uši stejně. Cena je však stejná, protože nezadržitelný pokrok techniky umožňuje vyrábět výrobky s lepšími užitnými vlastnostmi při zachování jejich ceny.

 

Jaký je rozdíl mezi sluchátky KTS3 a dříve nabízenými sluchátky KTS2.
I když je cena u KTS3 stejná jako u dříve nabízených sluchátek KTS2, je rozdíl mezi nimi především v technických možnostech, které jsou větší než u KTS2. KTS3 mají oproti KTS2 šest možností kompenzace, které si uživatel podle své potřeby může nastavit. Velmi často se stává, že uživatel sluchátek, který si velmi dlouhou dobu "zvyká" mozek na svůj špatný stav sluchu, to znamená, že mozek dlouhodobě přijímá zvuk tak jak přichází z uší, že když přejde rovnou na tu správnou kompenzaci, tak zpočátku zvuk vnímá jako nepřirozený a někdy i nepříjemný. V takovém případě pomůže na správnou kompenzaci přecházet postupně z menších hodnot. A to právě KTS3 umožňují. Dále umožňují jemné dostavení síly zvuku do obou uší, když uživatel neslyší na obě uši stejně. A jako třetí možnost, která je u KTS3 také nová, je velmi jemné nastavení síly zvuku do obou uší. U některých vad sluchu dochází k jevu, že i poměrně malé zvýšení intenzity zvuku uživatel vnímá jako poměrně vekký přírůstek hlasitosti. A samotná sluchátka zase na druhé straně nemohou mít příliš velký počet stupňů regulátoru hlasitosti. Tak aby se nestalo, že na jednom stupni úrovně hlasitosti na vlastních sluchátcích se uživateli zdá hlasitost ještě malá, ale na vyšším už příliš velká, umožňuje přídavná elektronika velmi jemné dostavení hlasitosti. Tím tento problém, pokud by se vyskytl, zmizí. Další novou vlastností je, že kompenzační sluchátka KTS3 umožňují dálkovou změnu parametrů. Když se vyskytne potřeba změnit kompenzace jako celku, ať už z důvodu subjektivního na straně uživatele nebo objektivního když se například sluch uživatele výrazně změní, tak si uživatel stáhne mailem zaslaný soubor s novými kompenzacemi a jednoduše ho do přídavné elektroniky sluchátek nahraje. A tím pádem mají sluchátka KTS3 jiné poslechové vlastnosti. Tuto možnost sluchátka KTS2 neměla. Samozřejmě je kdykoliv možné se k původním kompenzacím vrátit, a to opětovným nahráním souboru s původními kompenzacemi, který je se sluchátky KTS3 na CD dodáván.

 

Jak funguje mikrofon ve sluchátcích? Mohu poslouchat televizi i zvuky v místnosti současně?
Mikrofon ve sluchátcích funguje podobně jako u sluchadel. Slouží pro odposlech zvuků v místnosti. Velice často se stává, že když posloucháte televizi potřebujete slyšet zvuk v místnosti. To je třeba případ, když další osoba, která s vámi televizi poslouchá, vám chce něco říci nebo třeba maminka, která při poslechu televize musí současně sledovat počínání dětí, potřebuje slyšet, co dítě říká. V takovém případě, kdyby sluchátka KTS3 neměla mikrofon, by bylo nutné sluchátka sundat a nasadit si sluchadlo. To u KTS3 není nutné. Stisknutím a krátkým podržením tlačítka přepnete funkci sluchátek na mikrofon. Zvuk televize se odpojí a vy slyšíte, co lidé v místnosti říkají. Stejně jako u zvuku televize si můžete hlasitost zvuků v místnosti regulovat. To znamená zesilovat a zeslabovat.
Z toho vyplývá, že není možné poslouchat oba druhy zvuků současně. Tedy televizi a zvuky v místnosti. Důvod je ryze praktický. Sluchátka si pořídí osoby, které mají se srozumitelností mluveného slova problémy. A každá směs zvuků by jim srozumitelnost naopak zhoršovala. Je třeba vzít v úvahu, že i v místnosti, která je tak zvaně klidná, je určitá hladina hluku. Nejčastěji to bývá hluk z ulice. Pokud jsou v místnosti další lidé, zvláště děti, je ověřeno, že současný poslech zvuků v místnosti a televize by velmi zhoršil srozumitelnost. A když nastane situace, že televizi poslouchají dvě osoby, jedna přes sluchátka a druhá přes reproduktory televize, vznikla by při současném smísením obou zvuků z hlediska srozumitelnosti nežádoucí směs zvuků.

 

Jak připojím sluchátka k televizi?
Sluchátka se k televizi připojují obvykle dvojím způsobem. První způsob je, zapojit je do sluchátkového výstupu na televizoru. Tak lze připojit absolutně všechny typy sluchátek. Druhým způsobem lze sluchátka připojit k televizoru přes konektor SCART, který má drtivá většina dnes používaných televizorů. Zde je však třeba upozornit na to, že do konektoru SCART lze připojit jen ty typy sluchátek, které mají uvnitř zesilovač, což jsou všechny typy kompenzačních sluchátek firmy KOMPONE. Tato sluchátka lze připojit k televizoru oběma uvedenými způsoby.

 

Jaký je tedy rozdíl mezi připojením sluchátek na sluchátkový výstup televizoru a připojením na konektor SCART?
Co se týká kvality vlastního poslechu, tak žádný. Ale z technického hlediska je rozdíl zásadní. Na sluchátkovém výstupu televizoru je u většiny televizorů zvukový signál stejný, jako signál, který vstupuje do reproduktorů televizoru. U poněkud starších televizorů je také ovládán stejným způsobem, jako zvuk reproduktorů. To znamená dálkovým ovládáním. A co je podstatné, tak ve většině případů, když se sluchátka zapojí do sluchátkového výstupu na televizoru, tak se zvuk do reproduktorů odpojí. Ty přestanou hrát. Sluchátkový výstup na televizoru je určen hlavně pro to, že chci sledovat televizi a nechci zvukem z reproduktorů rušit okolí. Proto dochází k odpojení reproduktorů. Některé typy moderních televizorů mají možnost ve svém nastavení (menu) si zvolit, zda se reproduktory mají, či nemají odpojit. Ovšem nejedná se o obecný trend, ale je to závislé na konkrétním typu televizoru. Například jedna typová řada starších televizorů firmy PHILIPS při zapojení sluchátek do sluchátkového výstupu televizoru reproduktory neodpojovala.

Při připojení přes konektor SCART je situace dost odlišná. Na kontaktech konektoru SCART je signál zvuku pro sluchátka stále stejně silný a je zcela nezávislý na nastavené hlasitosti reproduktorů. Je přítomen dokonce i tehdy, když reproduktory dálkovým ovládáním vypnete. To je to tlačítko na dálkovém ovládání s přeškrtnutým reproduktorem. Připojení sluchátek na konektor SCART je proto velmi výhodné právě v případě, když televizi poslouchá více osob, přičemž jen některé z nich používají sluchátka. Používaná sluchátka musí mít při tomto připojení vlastní regulaci hlasitosti, což sluchátka nabízená firmou KOMPONE mají. Výsledkem je pak stav, že osoba používající sluchátka má možnost nastavit si vlastní hlasitost a osoby poslouchající televizní pořad přes reproduktory také svoji hlasitost. A tyto hlasitosti jsou na sobě zcela nezávislé.

 

Do konektoru SCART na televizi mám zapojen satelitní přijímač a nemám ho proto volný? Jak mám přes SCART sluchátka připojit?
Na tuhle situaci jsme mysleli také. Součástí našich sluchátek je speciální průchozí redukce SCART. Díky ní bude možné, abyste do konektoru SCART na televizoru měli zapojen nejen satelitní přijímač, ale i sluchátka. Takže z hlediska satelitního příjmu se pro Vás nic nezmění. Přes naši průchozí redukci SCART budete mít satelitní přijímač připojen stejně jako doposud.

 

Mám nejnovější typ televizoru a nemám na něm ani sluchátkový výstup, ani konektor SCART. Co mám dělat?
Ani v tomto případě není situace neřešitelná. I když je poněkud komplikovanější. Důvodem nastalé situace je skutečnost, že rozhraní SCART bylo vyvinuto pro připojení různých dalších zařízení k televizi (videa a podobně) již v sedmdesátých letech a velmi pozvolna se bude od něj upouštět. Což se také děje a je nahrazováno modernějšími rozhraními, například HDMI, s výrazně dokonalejšími parametry. To, že televizor nemá sluchátkový výstup, je však poměrně neobvyklé. Avšak sluchátka KTS3P s touto potíží počítají a jsou uzpůsobená pro připojení k televizi, která nemá ani sluchátkový výstup, ani konektor SCART. I sluchátka KTS10 a KTS12 lze provozovat s televizními přijímači, které konektor SCART nemají. Ale ne přímo. Detailněji je to popsáno dále v této sekci, v další časté otázce ohledně ohledně koupě nového TV přijímače. V tomto případě je vhodné se s námi spojit a poradit se o možném řešení. Doposud jsme však schopni dodávat naše sluchátka vždy tak, aby fungovala i s nejnovějšími TV přijímači.

 

U mého televizoru nemám konektor SCART, ale když použiji pro připojení sluchátek sluchátkový výstup, tak se mi odpojí reproduktory a ostatní v místnosti neslyší zvuk.
To bývá velmi častý případ. Bohužel u většiny televizních přijímačů není možné v ovládacím menu odpojování reproduktorů při zapojení sluchátek zablokovat. Pro tento případ platí to stejné, co bylo řečeno v odpovědi na předchozí otázku, kdy televizor neměl ani konektor SCART, ani sluchátkový výstup.

 

Budu si kupovat nový televizor a plánuji si koupit i vaše televizní kompenzační sluchátka. Jak mám postupovat při výběru televizoru, aby šly připojit?
Princip výběru je poměrně jednoduchý. Vyberete si televizor podle vašich představ a požadavků a na sluchátka nebudete brát ohled. Ovšem před definitivním rozhodnutím si musíte několik věcí ověřit. Sluchátka KTS10, KTS12 a KTS3 mají elektrický audio vstup. Signál pro něj byl na kontaktech konektoru SCART a je také přítomen ve sluchátkovém výstupu televizoru. Konektor SCART na moderním televizoru již obvykle nenajdete a použití sluchátkového výstupu ve většině případů odpojuje reproduktory a také ve většině případů tuto funkci nelze v menu televizoru zrušit. V takovém případě u televizorů zbývají dva konektory pro připojení sluchátek. I když ne přímo, ale přes převodníky. Jedním z nich je výstup označený "OPTO", někdy "SPDIF" a na převodníku mívá označení "Toslink". U nich je zvuk namodulován na světle. Zdrojem světla je laser stejný, jako mají laserová ukazovátka. Barva světla je červená. Zde se můžete podívat na obrázek popisovaného konektoru, v tomto případě na převodníku, popsaný Toslink.
Má-li kupovaný televizor tento výstup, je připojení sluchátek možné, ale je nutné si k němu dokoupit optický převodník na audio (elektrické) s příslušenstvím a sluchátka budou fungovat. Ten jsme schopni se sluchátky dodat. V případě, že televize nemá tento optický výstup, není problém, pokud má vstupy HDMI a nejméně jeden z nich s funkcí ARC. To je zkratka Audio Return Channel. Takový HDMI vstup na televizoru má současně funkci výstupu audia. A písmena ARC u něj bývají napsány. Postup je pak podobný jako u optického výstupu. Použije se převodník z HDMI na audio (elektrické). A sluchátka lze opět připojit. Když televizní přijímač jednu z těchto možností má, tak si ho můžete bez obav koupit a při objednávání sluchátek nám poslat i typové označení televizoru. Příslušný převodník s příslušenstvím vám se sluchátky dodáme tak, aby vám bez problému fungovaly. Ještě je nutné dodat, že optický převodník na audio je poněkud levnější, než převodník z HDMI na audio.

 

Dostal jsem vaše sluchátka s optickým převodníkem, ale nefungují. Ve sluchátcích je slyšet jen takové vrčení!
V tomto případě je nutné určité vysvětlení. Digitální výstupy používají i digitální modulaci zvukového (audio) signálu. To je něco podobného jako jazyk u lidí. Ty jsou také na světě různé. A převodníky je musí umět dekódovat, tedy jim rozumět. Námi dodávaný převodník dekóduje modulaci typu pulzní kódové modulace. Má zkratku PCM (Pulse Code Modulation). A moderní televizory těch modulací umí několik. Je vždy otázkou, jakou mají z výroby nastavenu. Proto je třeba vstoupit do menu nastavení televizoru a zvukovou modulaci na typ PCM nastavit. Ale pozor, nejedná se o nastavení zvuku jako takového, to znamená hloubky, výšky a podobně. Jako příklad zde uvádíme nastavení u konkrétního televizoru. Jedná se o výrobce LG a televizor typového označení TCL 65 DP600. Tento typ televizoru má optický výstup označen SPDIF. Postup nastavení je následující: ---->zvuk ---->rozšířené video ---->typ SPDIF ---->PCM. A ve sluchátcích se vám ozve zvukový doprovod televizního programu. U jiných typů televizních přijímačů bude postup nastavení modulace na PCM velmi podobný. Například u jiného televizoru, který má optický výstup označen Audio Digital Out a u tohoto konektoru je i značka sluchátek, je postup: ---->zvuk ---->rozšířené nastavení ---->PCM. I když zde nelze popsat přesný postup u všech TV přijímačů, princip nastavení modulace na PCM výrobci vcelku dodržují. Protože vzhledem k tomu, že se nejedná o nastavení zvuku jako takového, to jest hloubky, výšky a podobně, tak nastavení modulace na PCM v menu TV naleznete obvykle pod rozšířeném nastavení zvuku a v případě, že je optický konektor označen SPDIF, tak v části zvuku pod rozšířeném nastavení videa. A bývá to velmi často i poslední řádek v menu.

 

Na televizoru mám jen jeden optický výstup a ten již používám. Jak budu moci provozovat sluchátka s optickým převodníkem? - *dotaz i pro HDMI
I zde je poměrně jednoduché řešení. Při koupi našich sluchátek na to upozorníte a s optickým převodníkem jsme vám schopni dodat i optický rozbočovač s dalším optickým kabelem. Takže do televizoru do jeho optického výstupu zapojíte jeden optický kabel a na druhý konec tohoto optického kabelu připojíte optický rozbočovač. A do jednoho optického výstupu optického rozbočovače zastrčíte optický kabel vedoucí do zařízení, které jste měl doposud zapojené do optického výstupu televizoru. Tím vám bude vaše stávající zařízení fungovat jako před tím. A do druhého výstupu optického rozbočovače zapojíte další optický kabel, kterým připojíte optický převodník na audio pro sluchátka. U HDMI tato situace moc často nenastává, protože televizní přijímače s HDMI vstupy jich mají obvykle několik. Ale i kdyby nastala, lze pořídit převodník HDMI na audio, který má na sobě další konektor HDMI. Je nutné upozornit, že pasívním rozbočováním optického signálu fyzikálně dochází k dělení množství světla. Tedy v každém výstupu dvojitého optického rozbočovače je poloviční množství světla než na jeho vstupu. Proto tohle tzv pasívní rozbočování nelze dělat libovolně do velkého množství rozbočení. Ale za reálné situace v domácnosti nenastane situace, že mnohonásobným rozbočováním bude množství světla pro zařízení nedostatečné.

 



VÝROBKY PRO PRŮMYSL A VÝROBU

 

Co je účelem rozdělení signalizace zvonění mobilního telefonu do jednotlivých podtypů?
Účelem je vyhovět požadavkům zákazníků, které se mohou lišit. Je rozdíl mezi tím, když máte menší dílnu, ve které pracujete sám, obvykle i s menší hladinou hluku který svou činností vytváříte, protože jen občas brousíte, řežete a podobně a mezi větším provozem s více lidmi a více stroji. Proto potřeba intenzity a doby signalizace se určitě bude lišit. Poměrně v širokém rozsahu je možné toto nastavit nastavovacími prvky ve výrobku, ale výrobek, který by všechny tyto potenciální potřeby obsáhl, by musel být na ně nadimenzován. To by se promítlo do ceny a tím pádem zákazník, který by tyto možnosti nevyužil, by pak platil za něco co neprotřebuje a ani nevyužije.

 

Jak bych měl přistupovat k výběru z jednotlivých potypů?
Výběr není příliš složitý. V případě běžného provozu formou dílny nepříliš rozsáhlého půdorysu plně vyhoví základní podtyp SZMT1-1. Siréna má dostatečně silný zvuk na úrovni poplachové signalizace. Nastavením kratší doby zvuku, což je možné, klesá její subjektivní hlasitost, takže vyhoví i pro menší dílny, kde lidé používají chrániče sluchu jen občas, případně je poměrně nízká hladina hluku. U rozsáhlejších provozů s vysokou hladinou hluku a možná i se specifickými potřebami signalizace, by nemusel tento podtyp vyhovovat. Zvolí se tedy výchozí varianta buď bez sirény a bez napájecího zdroje (adaptéru) SZMT1-5, nebo varianta zredukovaná, to znamená se základním napájecím zdrojem, ale bez sirény SZMT1-3, případně bez sirény, ale s výkonnějším napájecím zdrojem SZMT1-4, nebo dokonce bez sirény a bez napájecího zdroje SZMT1-5. A pak je na zákazníkovi, jaký typ sirény, či napájecího zdroje si sám pořídí. Jedná se proto o poměrně hodně variabilní zařízení. Je však jasné, že je třeba respektovat hraniční podmínky pro napětí a proud, které jsou uvedeny v technických údajích u výrobku.

 

Nebude problém se zárukou, když si k výrobku připojím vlastní zařízení?
Nebude. Nepatříme mezi firmy, které využívají každé příležitosti, jak se vyhnout splnění záručních podmínek. Vycházíme z toho, že firmy jsou buď dostatečně znalé v technice nebo dostatečně zběhlé v řešení problémů, takže se s námi určitě poradí, co a jak udělat. Protože, když tuto signalizaci potřebují, tak je hlavně v jejich zájmu, aby jim spolehlivě fungovala. To, že dojde k jejímu poškození, v prvé řadě dopadne na ně. A řešení nefunkční signalizace je zdržuje od jejich výdělečné činnosti. Když si tedy zákazník vybere variantu, kterou si doplní vlastním zařízením, rádi mu poskytneme informace, zda s jeho zařízením bude vše v pořádku, případně upozorníme na rizika. Z těchto důvodů jsme si jisti, že si nechají poradit a proto riziko poškození nesprávným použitím vlastního zařízení bude zanedbatelné. Na druhé straně tento přístup u občanů bohužel často selhává. Obvykle se snaží extrémně šetřit, nenechají si poradit a to je smrtelná kombinace pro každé technické zařízení. Naopak firmy si prakticky vždy poradit nechají a snaží se hlavně eliminovat problémy, protože ty je zdržují od práce.

 

Když má výrobek vzrůstající typová čísla SZMT1-1 až SZMT1-5, má i různé vlastnosti?
Ne, nemá. Číslo za pomlčkou má za úkol odlišit jednotlivé podtypy, aby při objednávání nedošlo k nedorozumění. Co se týče schopnosti zachytit zvonění mobilního telefonu a způsob jeho signalizace, tak to dělá ta část výrobku, která je u jednotlivých podtypů SZMT1-1 až SZMT1-5 tatáž. V podstatě si zákazník volbou podtypu určuje to, zda sirénu, zábleskový díl, případně napájecí adaptér chce, nebo ne. Případně, když chce, tak jaký. Může dokonce chtít i jinou sirénu, o které je přesvědčen, že by pro něj byla výhodnější a my mu ji dodáme. Pokud ovšem její odběr nepřesáhne proudové možnosti základní části výrobku. To je určující omezení výběru vhodné sirény. Nabízená siréna v SZMT1-1 nebyla vybrána s ohledem na na její cenu, ale s ohledem na charakter a intenzitu zvuku.

 

Když budu chtít sirénu, která přesahuje proudové možnosti výrobku, tak "mám smůlu"?
Ne, nemáte. Ale v tomto případě je nutná další přídavná elektronika, která zajistí dostatečný proud pro požadovanou sirénu. Dá se říci, že toto řešení nijak dramaticky cenu nenavýší. Důvodem je skutečnost, že výrobek i se základním napájecím zdrojem dodá velký budící proud, takže je možné použít přídavné relé, případně výkonový spínací tranzistor. Zapojení je pak tak jednoduché, že je možné ho udělat i amatérsky na malé destiče a při tom bude funkční a spolehlivé. Ale je nutné upozornit, že je potřeba další zdroj, který bude napájet vlastní sirénu. Za tímto účelem si zákazník objedná podtyp SZMT1-3, to jest signalizátor bez sirény se základním zdrojem (adaptérem). Ten slouží k napájení signalizátoru a k dodání dostatečnéno budícího proudu pro přídavnou elektroniku spínající sirénu. A sám si zajistí napájecí zdroj pro sirénu a vlastní sirénu, pokud to tak chce. Ale může dát dotaz, za jakých cenových podmínek bychom toto vše dodali sami.

 

Co když z provozních důvodů potřebuji galvanické oddělení sirény od signalizátoru?
Pak se zvolí řešení popsané v předchozím dotazu, které bude provedeno tak, že galvanicky oddělí signalizátor od sirény. To se docílí buď pomocí relé, ale výhodnější je přídavná elektronika s optočlenem. Důvodem je to, že relé podle typu často nemusí být schopno zajistit krátké signalizační doby. Ale neplatí to obecně, záleží na typu konkrétního relé.

 

Skutečně je signalizátor schopen rozeznat a signalizovat až čtyři mobilní telefony i když zvoní současně?
Ano, je tomu tak a takto byl při vývoji navržen a otestován. Je třeba však zdůraznit, že vlastní signalizace sirénou všech čtyřech telefonů nastává postupně, aby bylo snadné rozpoznání, který telefon zvoní. Protože dopředu nevíte, který a kolik jich zvoní. Takže signalizace sirénou probíhá systémem postupně jeden mobilní telefon po druhém.

 

Jak rozlišíme zvonění jednotlivých mobilních telefonů pomocí sirény, která má obvykle jednoduchý zvuk?
Je to jednoduchým a nezaměnitelným rytmem zvuku sirény.

 

Klade možnost signalizace zvonění mobilního telefonu na telefon zvláštní požadavky?
Ne, neklade. Moderní mobilní telefony (ovšem ne ty nejlevnější) nabízejí hodně možností. A ty nejmodernější, chytré telefony, jsou dnes něco jako malé počítače. Proto, co je potřeba, to už umí. Nejsou na ně kladeny žádné další dodatečné technické požadavky. Krátce řečeno, jsou uzpůsobeny pro signalizaci signalizátorem SZMT1-x.

 

Když mám hodně hlučný provoz, nebude hluk rušit zvonění mobilního telefonu? Má zařízení nějaká omezení v tomto směru?
Ano, jako každé technické zařízení má i SZMT1-x svá omezení. Kromě omezení, jak byla popisována v předchozích dotazech, existuje navíc i omezení obzvláště s ohledem na zvuková rušení. Aby nebylo nutné mobil k signalizátoru připojovat a stačilo ho jen položit vedle, musí pracovat na zvukovém principu. Takže obecně řečeno, při tomto způsobu okolní hluk vždy ruší a principiálně rušit musí. Ale vždy záleží na kvalitě zařízení, jak moc ruší! Signalizátor SZMT1-x byl navržen a vyvinut tak, že aktivně zvonění telefonu zpracovává a tím výrazně eliminuje okolní zvuková rušení. Jen pro vytvoření si představy o jeho kvalitách. Přirozený okolní hluk, například hudba, může být až čtyřikrát silnější než vlastní zvonění a přesto nevyvolá falešnou signalizaci a zvonění spolehlivě zasignalizuje. Na druhé straně se jedná o technické zařízení se schopnostmi dané cenou, takže okolní zvukové rušení, které je zvukově velmi podobné nebo dokonce skoro stejné, jako zvonění telefonu, buď špatně, nebo dokonce vůbec nemá šanci od sebe odlišit. Ale ani v takovém případě není situace bezvýchodná. Vnitřním nastavením, kterým signalizátor disponuje, je možné toto eliminovat, případně zcela odstranit. Záleží však na konkrétní situaci. Když máte možnost signalizátor umístit do samostatné části dílny nebo provozu oddělené tak, že znatelně tlumí hluk, tento problém v podstatě nenastane. Z předchozího tedy vyplývá, že signalizátor rozhodně nevyžaduje absolutně tiché prostředí. Ostatně ve výrobních procesech toho ani není možné dosáhnout. S tímto faktem se při vývoji SZMT počítalo a jeho schopnosti tomu odpovídají.

 

Takže když signalizátor nevyžaduje absolutně tichý prostor, mohu ho používat v kanceláři?
Ano, pro takové použití je navržen. Pro kanceláře je velmi účelný podtyp SZMT1-2 se signalizací záblesky. Běžný hluk provozu kanceláře nevadí. Obvykle však v kanceláři není extrémní hluk, protože by nadměrný hluk rušil pracovníky kanceláře při práci. Pokud však tomu tak je, musí se umístit mobilní telefony velmi blízko signalizátoru, nejlépe hned vedle něj.